ZESPÓŁ SYNODALNY

Instrumentum laboris – propozycja tekstu parafii Bogurodzicy w Warszawie

Parafia Bogurodzicy w Warszawie – Jelonki – (ul. Powstańców Śląskich 67D)
Synodalna propozycja
Instrumentum laboris
(tekst opracowany na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych)

I Świeccy w życiu Kościoła
1. Wierni w parafii powinni podejmować działania ewangelizacyjne, społeczne, kulturalne i charytatywne, i stawać szczególnie dzisiaj w obronie Kościoła i wartości chrześcijańskich.
2. Duszpasterze w parafii winni wspierać różnego rodzaju grupy, wspólnoty, zrzeszenia bądź ruchy oraz troszczyć się o rzetelną formację i być odpowiedzialnymi za doktrynalną poprawność tej formacji. Miejscem gromadzenia wiernych dla wspólnot winna być parafia, pojmowana jako wspólnota wspólnot.
3. Parafianie powinni angażować się w działalność między innymi grup muzycznych, koncertów, misteriów świątecznych, (jasełka, przedstawienia Męki Pańskiej itp.

II Duchowieństwo w Kościele
4. Proboszcz winien w parafii kierować liturgią i nad nią czuwać, aby nie zakradły się do niej nadużycia. Nadto winien troszczyć się, aby parafianie w liturgii uczestniczyli godnie, z uwagą, pobożnie, a także czynnie przez śpiew, dialogi, postawę ciała zwłaszcza podczas udzielania Komunii świętej.
5. Parafianie chcą być zapoznawani na bieżąco z Katolicką Nauką Społeczną oraz dokumentami Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza dotyczącymi laikatu.
6. Parafianie oczekują homilii czy kazań czerpiących swoją treść z Pisma Świętego, liturgii, jak również z Tradycji Kościoła i doświadczenia życiowego słuchaczy.
7. W dużych parafiach należy organizować Msze święte dla dzieci z udziałem rodziców. Głoszone słowo Boże winno być kierowane do dzieci z uwzględnieniem w homilii dorosłych.
8. Pożądane jest udostępniać parafianom, zwłaszcza chorym, homilię lub jej przewodnie myśli, np. na internetowej stronie parafialnej.

III Ruchy, stowarzyszenia i środki społecznego przekazu
w dziele Ewangelizacji
9. Zaleca się, aby powstawały w parafii zespoły ewangelizacyjne wraz z organizowaniem dla nich cyklicznych rekolekcji.
10. Duszpasterze winni zachęcać parafian do prenumerowania, kolportażu i czytania prasy katolickiej.
11. Wskazane jest, aby każda parafia posiadała własną stronę internetową, Facebook, Massenger itp. W realizację tego zadania powinny być zaangażowane zarówno osoby duchowne, jak i świeckie. Oprócz strony internetowej, każda parafia powinna posiadać pocztę elektroniczną.

IV Nauczanie katechetyczne
12. Postuluje się organizowanie w parafii katechezy dla młodzieży pracującej, osób niepełnosprawnych oraz rodziców przeżywających trudności wychowawcze.

V Duszpasterstwo liturgiczne
13. Zaleca się, aby informacje dotyczące rozkładu Mszy świętych i nabożeństw (wraz z godzinami) były również zamieszczone na stronach internetowych parafii.
14. Postuluje się, aby wszelkie powitania i przemowy osób duchownych czy świeckich odbywały się przed rozpoczęciem Mszy świętej lub po jej zakończeniu.
15. W kościołach większych miast zaleca się stałe dyżury w konfesjonale w określonych i podanych do wiadomości wiernym godzinach. Jest bardzo pożądane zachować tradycję spowiadania pół godziny przed każdą Mszą świętą.
16. Podczas spowiedzi, szafarze nie powinni używać telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów oraz innych urządzeń elektronicznych, ze względu na niebezpieczeństwo zdrady spowiedzi przez jej nagranie (dotyczy to zarówno szafarza jak i penitenta).
17. W każdej parafii powinna być grupa ministrancka. Winny ją tworzyć: uczniowie, studenci i dorośli. Funkcji ministrantów czyli akolitek nie powinny wykonywać dziewczęta, chyba, że dotyczy to wyjątkowych przypadków np. brak ministranta. Dziewczęta zaś winny wykonywać funkcje psałterzy sty czy lektorki.
18. Wszystkich ministrantów i lektorów należy objąć troską duszpasterską oraz stałą formacją. W ramach parafii spotkania formacyjne powinny odbywać się raz w tygodniu.
Do posługi ministranta i lektora wskazane jest dopuszczanie dorosłych mężczyzn.
19. Potrzebą chwili jest organizowanie w parafii nabożeństw pokutnych połączonych z indywidualnym przyjęciem sakramentu pokuty przez dzieci, młodzież oraz dorosłych zwłaszcza na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, z okazji odpustu parafialnego, a szczególnie podczas rekolekcji w Adwencie i Wielkim Poście.
20. Wskazane jest, aby w parafiach dowartościować celebrację śpiewanych uroczystych Nieszporów przynajmniej w niedziele i święta.
21.W przypadku szat liturgicznych i bielizny stosowanej przy liturgii należy dążyć do tego, aby nie posiadały one cech kiczu, nadruków cyfrowych czy maszynowych zdobień. Należy unikać świec z wkładami elektrycznymi i drewnianych paschałów.

VI Duszpasterstwo rodzin
22. Otoczyć regularną opieką duszpasterską ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych.

Wskazane jest, aby uczestniczyli w parafialnych rekolekcjach czy dniach skupienia organizowanych docelowo dla nich.
23. Koniecznie na terenie parafii popierać działalność Domowego Kościoła.
24. Zaleca się, aby wdowy, wdowców i osoby samotne angażować w życie parafialne, co pomoże im zamienić ból samotności w dobro świadczone potrzebującym.
25. Duszpasterze na terenie swojej parafii powinni objąć uwagą osoby, którym rozpadły się wspólnoty małżeńskie i osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, w celu pomocy w uregulowaniu ich sytuacji życiowej.
26. Obowiązkiem każdej parafii winna być praktyka modlitwy w intencji obrony życia ludzkiego w następujące święta: Zwiastowania Pańskiego, Niedziela Świętej Rodziny, świętych Młodzianków Męczenników.

VII Duszpasterstwo młodzieży
27. Oprócz kapłanów w pracy z młodzieżą koniecznie angażować tych parafian, którzy są świadkami wiary i posiadają odpowiednie do tej pracy predyspozycje.
28. Duszpasterze powinni zachęcać młodzież do tego, aby po przyjęciu sakramentu bierzmowania włączała się w ruchy i stowarzyszenia katolickie.
29. Jeśli w parafii istnieją organizacje harcerskie (gromady, drużyny, szczepy, kręgi harcerskie), kapłani powinni współpracować ze szkołami w organizowaniu ich, wspieraniu i towarzyszeniu im w pracy formacyjnej.

VIII Inne formy duszpasterstwa
30. Proboszcz ze współpracownikami koniecznie powinien otoczyć opieką duszpasterską istniejącą na terenie parafii grupę Anonimowych Alkoholików, a jeśli jej nie ma, to bezwzględnie powinna powstać.
31 Proboszcz lub asystent parafialny powinni brać udział we wszystkich organizowanych uroczystościach i działaniach Akcji Katolickiej, a jej członkowie winni być poddani comiesięcznej formacji.
32. Wskazane jest, aby na terenie parafii rozwijały swoją działalność wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym i Grupy Modlitwy Ojca Pio.
33. Caritas parafialna powinna zwrócić szczególną uwagę na sytuację osób samotnych i opuszczonych. Nadto winna otoczyć troską osoby bezrobotne, rodziny niepełne, rodziny w trudnych sytuacjach finansowych, osoby samotnie wychowujące dzieci, organizując dla nich pomoc materialną i wspierając ich w rozwiązywaniu problemów życiowych
34. We wspólnotach parafialnych powinny powstawać różne formy pomocy i angażowania seniorów, np. kluby seniora, świetlice środowiskowe, miejsca aktywizacji i socjalizacji osób starszych i niepełnosprawnych.

4622